Genel

Kaplin Nedir, Kaplin Seçimi & Kaplin Çeşitleri

Kaplin güç aktarımını sağlayan en temel makine parçalardandır. Farklı malzeme, tip ve ebatlarda üretilirler ve genel olarak rijit ve elastik olarak ikiye ayrılırlar.

Makinelerde güç aktarımının emniyetli bir şekilde gerçekleşmesi için kritik bir öneme sahip olan, tabiri caizse sistemin sigortası olan kaplinlerin seçimi de bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Genel olarak ucuz ve basit parçalar olarak görülen kaplinler görevlerini yerine getirmezlerse ortaya çıkacak arıza ve hasar büyük kayıplara sebebiyet verebilir.

Genel olarak makine sistemlerindeki irtibat elemanları, güç kaynağı ile gücün iletileceği eleman arasında hareketi iletmek adına köprü vazifesi görürler. Kaplinler de mekanik irtibat elemanlarıdır.

Kaplin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Kaplin seçiminde dikkat edilecek en önemli hususlardan biri tork değerinin bilinmesidir. Ayrıca en yüksek eksenel ve açısal kaçıklıklar tespit edilerek uygun tip seçilmelidir. Seçim yapılırken sistemdeki duruş kalkış süreleri ve sürücü makine tipleri de göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapılmalıdır.

Kaplin çeşitleri

Kaplinler kullanılacak sistemin ihtiyaçları doğrultusunda çok fazla çeşitlilik gösterirler. Endüstriyel uygulamalarda sıklıkla tercih edilen kaplinlerse şu şekilde sıralanabilir: Tam flex dişli, yarım flex dişli, rijit, tambur, elastik, yaylı, yaprak yaylı, spindle ve tork sınırlayıcı kaplinler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir