Genel

Harekete hükmetmenin pratik ve güvenli yolu: Aydın Hidrolik Kaplinler

Kaplin, bir güç kaynağından aldığı torku başka bir ekipmana aktaran makine parçasıdır. Kaplinlerin bu torku aktarırken oluşacak titreşimi sönümleme, aşırı tork yüklemeleri sırasında güvenlik köprüsü oluşturma gibi görevleri de vardır.

Kaplinlerin tork ihtiyacına ve kullanım yerine göre üretilen birçok çeşidi bulunmaktadır. Aydın Redüktör olarak 50 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi ile sektörün ihtiyacı doğrultusunda redüktör imalatının yanı sıra güç aktarımının tamamlayıcı bir unsuru olan elastik kaplin, dişli kaplin ve hidrolik (turbo) kaplin imalatı yapmaktayız. Size bu yazımda üretimini yaptığımız hidrolik kaplinlerden bahsedeceğim.

Hidrolik kaplinler, iki parçalı alüminyum döküm gövdede türbin kanatlarından oluşan ve içine konulan özel bir yağ ile torku ileten ekipmanlardır. Hidrolik kaplinler sıvıların dönüş esnasında oluşan santrifüj kuvveti vasıtasıyla gerekli torku iki ünite arasında aktarırlar. Elastik elemanlar ya da v-kayış kasnaklarla birlikte kullanılırlar. Bu kaplinlerin kullanıldığı yerlerde motor ile iş makinası arasında mekanik bağlantı ortadan kalkmış olur.

Hidrolik kaplinlerin avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Elektrik motorunun ve bağlı bulunduğu iş makinasının zorlanmadan yumuşak ve şoksuz kalkışını sağlar.
  • Ağır yüklü makine ekipmanlarının ivmelendirilmesinde gereğinden büyük motorların kullanılmasını engeller. Böylelikle enerji tasarrufu sağlar.
  • Tersine ve aşırı yüklemelere karşı sistemi korur. Darbesiz ivmelenme sağlayarak kırılmaları önler ve işletmenin ömrünü uzatır.
  • Hidrolik kaplinde mekanik bağlantı olmadığı için sistemde oluşabilecek titreşimleri sönümlendirirler.

Kullanım örnekleri

Kullanım yerleri

Aydın hidrolik kaplinler çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Başta çimento sektörü olmak üzere, maden, kimya, enerji ve demir çelik sektörlerinde tercih edilmektedir.  Elevatörler, uzun ve yüksek taşıma kapasiteli konveyörler, karıştırıcılar ve vinç sistemleri özellikle hidrolik kaplinlerin tercih edildiği ekipmanların başında gelmektedir. Aydın hidrolik kaplinler üzerlerine takılan emniyet tapası ile sistemi aşırı yüklemeye ve ısınmaya karşı korumaktadır. 

Aydın hidrolik kaplinleri, 4 kW’tan 400 kWa kadar farklı güçlerde yedi farklı gövde büyüklüğünde sunmaktayız. Hidrolik kaplinleri elastik kaplin bağlantılı ya da v-kayış kasnak bağlantılı olarak iki tipte üretmekteyiz. Fiyat-kalite performansı son derece yüksek olan hidrolik kaplinlerimizi yurtdışında 17 farklı ülkeye ihraç etmekteyiz. 

Hidrolik kaplinlerle ilgili bilgi, teknik destek ve kaplin seçimiyle ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir